Dzień Bezpiecznego Internetu w Zespole Szkół Technicznych
Dzień Bezpiecznego Internetu w Zespole Szkół Technicznych
Dzień Bezpiecznego Internetu obchodziliśmy po raz kolejny, w tym roku pod hasłem „Razem zmieniamy internet na lepsze”. Zgłaszając naszą inicjatywę do organizatorów-Polskiego Centrum Programu Safer- dołączyliśmy do krajowej sieci szkół promujących działania na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
W ramach obchodów DBI zrealizowaliśmy cykl zajęć edukacyjno – wychowawczych, wykorzystując materiały dotyczące publikacji wizerunku, ochrony danych osobowych, uzyskania pomocy w przypadku problemów w świecie wirtualnym i rzeczywistym, udostępnione przez organizatorów.
Głównym celem zajęć było zwrócenie uwagi na to, jak ważna jest odpowiedzialność i rola każdego użytkownika Internetu w budowaniu bezpiecznego oraz przyjaznego środowiska online. Szczególną uwagę poświęciliśmy zjawisku hejtowania, czyli obrażania w internecie. W związku z powyższym 10 marca 2017r. z inicjatywy Zespołu Wychowawczego i Samorządu Uczniowskiego zorganizowaliśmy Szkolny Dzień Bez Hejtu , pt. „PRZYTUL HEJTERA”. Młodzież pod kierunkiem nauczycieli grafiki i informatyki: P. Makuch-Smętkowskiej, M.Gorczycy, I.Wojtaszaka wykonała plakaty oraz znaczki „Nie hejtuję”, które były przypinane uczniom podczas przerw przez przewodniczącą Zespołu Wychowawczego p. I.Sobieszczuk i przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego M.Pończochę. Atmosferę akcji uprzyjemniał teledysk ‚pt. „#PrzytulHejtera”. Młodzież na tablicy wpisywała swoje komunikaty „Nie hejtuję bo…”, propagując w ten sposób zasady antyhejtowe oraz wyrażając swój zdecydowany sprzeciw wobec „mowy nienawiści” obecnej w internecie. Dzięki współpracy z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną Nr 2 w Chełmie, p. S.Chomą — psycholog oraz p. M.Janiszewską – Rożek- pedagog, uczniowie klasy 1KI i 2KE wzięli udział w zajęciach edukacyjno-wychowawczych, które w ich opinii były interesujące i pobudzały do refleksji. Młodzież na godzinach do dyspozycji wychowawcy dyskutowała o przyczynach, formach, skutkach i konsekwencjach hejtu. Wychowawcy przeprowadzili wśród uczniów ankiety na temat: „Bądź bezpieczny i kulturalny w internecie”. Wnioski z ankiet posłużą do planowania i organizacji kolejnych działań poświęconych problematyce korzystania z sieci. W uznaniu za podjęte przez nas inicjatywy otrzymaliśmy od organizatorów podziękowanie.
[gallery_bank type=“images” format=“masonry” title=“true” desc=“false” responsive=“true” display=“all” sort_by=“pic_id” animation_effect=“wobble” album_title=“true” album_id=“27”]
[gallery_bank type=“images” format=“masonry” title=“false” desc=“false” responsive=“true” display=“all” sort_by=“pic_id” special_effect=“grayscale” animation_effect=“bounce” album_title=“true” album_id=“28”]