
Krwiodawcy w Sejmie – październik 2021
21 października 2021r.
Wycieczka młodzieży z Zespołu Szkół Technicznych – zwiedzanie Sejmu, Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.
15 października 2021 r. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie, na zaproszenie poseł na Sejm RP Anny Dąbrowskiej – Banaszek, uczestniczyli w wycieczce do Warszawy oraz Dęblina. W trakcie wizyty młodzież mogła obejrzeć m.in. Salę Posiedzeń Sejmu i makietę kompleksu budynków sejmowych. W tym miejscu zwiedzający mieli również okazję wysłuchać wykładu dotyczącego historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu.
Poseł RP Anna Dąbrowska – Banaszek oprowadziła zwiedzających między innymi po Hallu Głównym Sejmu, gdzie znajdują się tablice upamiętniające posłów II Rzeczypospolitej – ofiary II wojny światowej oraz parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Następnie uczniowie mogli obejrzeć gablotę z laskami marszałkowskimi oraz inne miejsca w Sejmie znane z mediów, takie jak Sala Kolumnowa i korytarz marszałkowski.
W tym historycznym miejscu pani Poseł na Sejm RP i pan Marcin Ociepa Wiceminister Obrony Narodowej wręczyli honorowym dawcom krwi: Michałowi Chilimoniukowi, Aleksandrowi Jaglewiczowi, Hubertowi Maculewiczowi, Radosławowi Oliwiakowi, Aleksandrze Pollum, Wiktorowi Sosińskiemu, Michałowi Telejko, Jakubowi Kucharskiemu, Mateuszowi Kawka, Michałowi Antoniemu Ścigajowi dyplomy za szlachetną postawę i aktywny udział w ratowaniu ludzkiego życia, poprzez włączenie się w ideę krwiodawstwa.
Przechadzając się sejmowymi korytarzami uczniowie mieli możliwość spotkania wielu znanych polityków i dziennikarzy. Zwiedzanie Sejmu uwiecznione zostało na wspólnym zdjęciu Poseł na Sejm RP IX kadencji Anny Dąbrowskiej – Banaszek oraz Posła na Sejm RP IX kadencji Marcina Ociepy Wiceministra Obrony Narodowej z młodzieżą Zespołu Szkół Technicznych.
Uczestnicy wycieczki zwiedzali także położony na Starym Mieście Zamek Królewski, będący dawną Rezydencją Królów I Rzeczypospolitej. Młodzież zobaczyła Apartament Wielki (Galeria Owalna, Przedpokój przed Salą Wielką, Sala Rady, Sala Wielka, Pokój Marmurowy, Sala Rycerska, Sala Tronowa, Pokój Konferencyjny), Apartamenty Królewskie, które składają się z Sali Gwardii Konnej Koronnej, Pokoju Oficerskiego, Pokoju Canaletta, Kaplicy Małej, Pokoju Audiencjonalnego Starego, Sypialni, Garderoby i Gabinetu Króla, Pokoju Zielonego, Pokoju Żółtego oraz Apartament Księcia Stanisława. Pięknie zrekonstruowane wnętrza zamku, jak i zachowane oryginalne przedmioty wywarły na młodzieży niezapomniane wrażenia.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, gdzie młodzież poznała historię Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury, obejrzała domek pilota, zobaczyła mundury i odznaki lotnicze, a także wojskowe umundurowanie ( od XX-lecia międzywojennego po czasy współczesne). W pawilonie wystawienniczym uczniowie oglądali m.in. czarną skrzynkę z JAK‑a 40, odznaki lotnicze, zdjęcia, mundury, dokumenty a także odnalezione po latach szczątki samolotów z czasów wojny. Młodzież zwiedziła wystawę wewnętrzną, podzieloną na dwie części: nawiązującą do narodzin lotnictwa i jego rozwoju w latach I i II wojny światowej oraz historii najnowszej po 1945 r. oraz wystawę plenerową, której ekspozycja obejmuje 60 samolotów i śmigłowców oraz sprzęt techniczny, rakietowy i radiolokacyjny. Pobyt w muzeum wzbogacił wiedzę uczniów na temat historii polskiego lotnictwa.
Organizatorzy wyjazdu – nauczyciele: Mariusz Śliwa, Lucyna Sidoruk, Aneta Misiewicz, Marcin Szlendak wraz z młodzieżą, wyrażają serdeczne podziękowania poseł na Sejm RP Annie Dąbrowskiej – Banaszek za pomoc w organizacji wycieczki do Sejmu.
[gallery_bank type=„images” format=„masonry” title=„false” desc=„false” responsive=„true” display=„all” sort_by=„pic_name” special_effect=„none” animation_effect=„bounce” album_title=„false” album_id=„152”]