Szkoła Dobrego Wychowania
ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH W CHEŁMIE SZKOŁĄ DOBREGO WYCHOWANIA
ZST w Chełmie zdobyło Certyfikat Szkoły Dobrego Wychowania w Ogólnopolskim Konkursie zorganizowanym przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie. Społeczność szkolna pod kierunkiem pedagog I. Sobieszczuk od 18 marca 2016r. do 01 listopada 2016r. wykonywała zadania przewidziane regulaminem.
Efektem podjętych działań było m.in. opracowanie i respektowanie Szkolnej Karty Zasad Dobrego Zachowania, która została zaaprobowana przez panią B. Baluk Dyrektor Szkoły, panią A. Waleczek Przewodniczącą Rady Rodziców oraz przewodniczących Samorządu Uczniowskiego M. Szymaniaka oraz M. Pończochę. W maju 2016r. odbył się także Szkolny konkurs wiedzy na temat savoir – vivre, dla uczniów klas pierwszych i drugich technikum. Laureaci (K. Barański, H. Różycki, M. Modzelewska) na zakończenie roku szkolnego otrzymali nagrody książkowe oraz Dyplomy Mistrza Savoir Vivre, wykonane przez uczniów klasy 3g pod kierunkiem nauczyciela G. Prusa.
Kolejne zadania miały formę prac pisemnych o dowolnej formie na temat „Moje zachowanie świadczy o mnie”. Zostały wykonane pod kierunkiem nauczycielek języka polskiego: B. Świderskiej, M. Dymel oraz R. Jokisz — Roguckiej. Łącznie wpłynęło ok. 100 prac uczniów klas 2 Gm, 3G, 2Mt, co świadczy o tym, że konkurs cieszył się dużym powodzeniem. Młodzież nie tylko miała okazję zaprezentować wiedzę na temat dobrych manier, kultury osobistej oraz godnego zachowania w sytuacjach codziennych i oficjalnych, ale też wykazać się kreatywnością.
„Zachowanie”
W naturze człowieka
Jest innych oceniać po czynach,
Więc zanim coś zrobisz,
Przemyśl dwa razy,
By Twe zachowanie,
Zostało bez skazy.
Autor: Norbert Szponar II Gm
„Zachowanie wizytówką człowieka”
Kulturalny człowiek
„dzień dobry” Ci powie,
uśmiechnie się mile,
zatrzyma na chwilę.
Przepraszam, dziękuję,
te zwroty tak proste,
a życie się staje
od razu radosne.
Na ulicy czy w sklepie
pomóż starszej kobiecie,
bo tym co dla innych robimy
własną wizytówkę tworzymy.
Autor: Joanna Banachewicz klasa II Gm
Efektem pracy uczniów były także plakaty na temat „Mój wygląd świadczy o mnie” opracowane pod kierunkiem wychowawców klas oraz nauczycieli przedmiotów zawodowych P. Makuch – Smętkowskiej i G. Prusa z wykorzystaniem programów graficznych. W większości klas uczniowie pracując w zespołach, doskonalili umiejętności pracy w grupie, efektywną komunikację oraz rozpowszechniali w środowisku szkolnym postawy twórcze, aktywne i kulturalne. Podsumowaniem kilkumiesięcznych działań była przeprowadzona przez uczennice klasy 3G P. Szynkaruk i J. Grzeszczuk lekcja wychowawcza, pt. Dlaczego warto być kulturalnym, grzecznym młodym człowiekiem i czy takiego zachowania w obecnym świecie należy się wstydzić? Uczniowie opowiedzieli się za godnym i kulturalnym zachowaniem w każdej sytuacji życiowej oraz postawą szacunku wobec wszystkich: dzieci, dorosłych oraz osób w podeszłym wieku, innego wyznania, innej narodowości, różnych subkultur. Podsumowaniem rozważań stały się słowa Jana Pawła II do młodzieży:
„Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali”
Prace uczniów wykonane w ramach konkursu:
[gallery_bank type=“images” format=“masonry” title=“true” desc=“true” responsive=“true” display=“all” sort_by=“pic_id” animation_effect=“bounce” album_title=“true” album_id=“18”]