Uczniowie i krwiodawcy z ZST pamiętali o poległych

Uczniowie i krwiodawcy z ZST pamiętali o poległych

litopad 2019r.

Uczniowie klasy 1KE, 1MS, 1PMt, 4S  Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie pod opieką nauczyciela Mariusza Śliwy 30.10.2019 roku uporządkowali cmentarz jeńców wojennych przy ul. Okszowskiej. Działania młodzieży i honorowych dawców krwi wynikają z przystąpienia do ogólnopolskiego programu „Nasza wspólna przeszłość – uczniowie adoptują zabytki” organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.

Zaleceniem Ministra Edukacji Narodowej jest również, uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności.

Młodzież porządkowała mogiły, zapaliła znicze w miejscu pamięci oraz chwilą ciszy uczciła pamięć tysięcy jeńców pochowanych w tej chełmskiej nekropolii. Warto wspomnieć, że Samorząd Miasta Chełm ufundował tablicę granitową, odsłoniętą 15 maja 2014 roku w 70 rocznicę likwidacji obozu Stalag 319 A.

Cmentarz przy ul. Okszowskiej kryje prochy  60 tysięcy pomordowanych i zmarłych jeńców, różnych narodowości, w tym głównie wziętych do niewoli żołnierzy Armii Czerwonej, ale także żołnierzy francuskich, angielskich, belgijskich, włoskich oraz polskich partyzantów, którzy byli więzieni przez hitlerowców w pobliskim Stalagu 319 A. Znajduje się tam 75 zbiorowych mogił jeńców wojennych.

W sprzątaniu nekropolii wzięli udział:

Klasa 1KE –   Gajuk Paweł, Popek Michał, Chodara Konrad, Rusek Bartosz, Michalski Jakub, Wasilew Mateusz, Mironiuk Krzysztof, Kołodziej Szymon, Kopniak Nikodem.

Klasa 1PMg – Sosiński Wiktor, Jakóbiec Piotr, Telejko Michał, Grzywny Mateusz, Jaglewicz Aleksander, Korzeniowski Kacper, Nafalski Łukasz, Domański Jakub, Chilimoniuk Michał, Grzywna Adrian,  Wiatrzyk Kamil, Pollum Aleksandra.

Klasa 1MSg – Czegus Dawid, Nowosad Kacper.

Klasa 4 S – Boryń Bartłomiej, Humin Damian, Kaczorowski Kacper, Tokarczuk Gabriel.