Wycieczka młodzieży z Zespołu Szkół Technicznych
- listopad 2018
Krwiodawcy w Sejmie
Wycieczka młodzieży z Zespołu Szkół Technicznych — zwiedzanie Sejmu, Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.
23 listopada 2018 r. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie na zaproszenie Marszałek Sejmu RP Beaty Mazurek uczestniczyli w wycieczce do Warszawy oraz Dęblina.
Zwiedzanie Sejmu rozpoczęło się w Sali Wszechnicy Sejmowej wykładem na temat historii polskiego parlamentaryzmu. Następnie uczniowie zasiedli w ławach galerii Sali Posiedzeń i obserwowali odbywające się w tym czasie obrady. Wizyta w Sejmie RP to doskonała i niepowtarzalna lekcja parlamentaryzmu, historii i patriotyzmu.
Uczestnicy wycieczki zwiedzali także położony na Starym Mieście Zamek Królewski, będący dawną Rezydencją Królów I Rzeczypospolitej. Młodzież zobaczyła Apartament Wielki (Galeria Owalna, Przedpokój przed Salą Wielką, Sala Rady, Sala Wielka, Pokój Marmurowy, Sala Rycerska, Sala Tronowa, Pokój Konferencyjny), Apartamenty Królewskie, które składają się z Sali Gwardii Konnej Koronnej, Pokoju Oficerskiego, Pokoju Canaletta, Kaplicy Małej, Pokoju Audiencjonalnego Starego, Sypialni, Garderoby i Gabinetu Króla, Pokoju Zielonego, Pokoju Żółtego oraz Apartament Księcia Stanisława. Pięknie zrekonstruowane wnętrza zamku, jak i zachowane oryginalne przedmioty wywarły na młodzieży niezapomniane wrażenia.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, gdzie młodzież poznała historię Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury, obejrzała domek pilota, zobaczyła mundury i odznaki lotnicze, a także wojskowe umundurowanie ( od XX-lecia międzywojennego po czasy współczesne). W pawilonie wystawienniczym uczniowie oglądali m.in. czarną skrzynkę z JAK‑a 40, odznaki lotnicze, zdjęcia, mundury, dokumenty a także odnalezione po latach szczątki samolotów z czasów wojny. Młodzież zwiedziła wystawę wewnętrzną, podzieloną na dwie części: nawiązującą do narodzin lotnictwa i jego rozwoju w latach I i II wojny światowej oraz historii najnowszej po 1945 r. oraz wystawę plenerową, której ekspozycja obejmuje 60 samolotów i śmigłowców oraz sprzęt techniczny, rakietowy i radiolokacyjny. Pobyt w muzeum wzbogacił wiedzę uczniów na temat historii polskiego lotnictwa .
Wycieczki organizowane przez Zespół Szkół Technicznych są nagrodą za aktywną postawę oraz zachęcają młodzież do honorowego krwiodawstwa. Uczniowie szkoły od lat zajmują pierwsze miejsca w kolejnych Edycjach Turnieju „Młoda Krew Ratuje Życie”. W XV Edycji Turnieju „Młoda Krew Ratuje Życie” na etapie okręgowym turnieju organizowanego przez Lubelski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża 10 września 2018 roku Zespół Szkół Technicznych w Chełmie zajął pierwsze miejsce w promocji honorowego krwiodawstwa oraz drugie miejsce za najwyższy wskaźnik aktywności szkoły. W roku szkolnym 2017–2018 krwiodawcy oddali 137 litrów 600 ml krwi otrzymując wyróżnienie i zajmując drugie miejsce za największą ilość oddanej krwi.
Organizatorzy wyjazdu Mariusz Śliwa – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie, Lucyna Sidoruk – doradca zawodowy, Joanna Kępka — nauczyciel języka niemieckiego oraz młodzież, wyrażają serdeczne podziękowania Marszałek RP Beacie Mazurek za pomoc w organizacji wycieczki do Sejmu.
[gallery_bank type=“images” format=“masonry” title=“false” desc=“false” responsive=“true” display=“all” sort_by=“pic_id” special_effect=“grayscale” animation_effect=“bounce” album_title=“false” album_id=“80”]