Życie i Zagłada chełmskich Żydów w 80 rocznicę „likwidacji” getta w Chełmie
listopad 2022r.
W niedzielę, 6 listopada, uczniowie klas 1Mt, 1P, 1Gb, 4EK, 4KP,4I ZST w Chełmie uczestniczyli w otwarciu ekspozycji plenerowej na skwerze Szmula Zygielbojma, /ul. Mickiewicza 6/ prezentującej jedno z najtragiczniejszych wydarzeń miasta, jakim była Zagłada chełmskiej społeczności żydowskiej.
Na ekspozycję plenerową złożyły się: afisze, zdjęcia i archiwalia ze zbiorów: Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza w Chełmie, Archiwum Państwowego w Lublinie — Oddział w Chełmie, Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, The Yad Vashem Institute, Ghetto Fighters House Lohamei Ha-Geta’ot, Archiwum Obrazu Dziedzictwa Pruskiego — Bildagentur oraz zbiorów prywatnych. Na wystawie, zaprezentowano wspomnienia osób, które przeżyły getto chełmskie i zostawiły świadectwo. Mają one ogromną wartość informacyjną oraz są bezprecedensowym nośnikiem ludzkich przeżyć.
W ramach akcji „Reinhardt” w maju 1942 r. Niemcy rozpoczęli Zagładę chełmskich Żydów. Był to początek deportacji ludności do pobliskiego obozu zagłady w Sobiborze. W tym a także kolejnych transportach zginęło szczególnie dużo kobiet z dziećmi oraz ponad 1000-osobowa grupa Żydów słowackich (przybyli do Chełma 11 i 12 maja 1942 r.) Największa akcja deportacyjna nastąpiła jesienią i zimą 1942 r. 6 listopada 1942 r. komendant policji i Służby Bezpieczeństwa SS na dystrykt lubelski zarządził całkowity zakaz wstępu do dzielnicy żydowskiej do 15 listopada 1942 r. pod karą śmierci. Była to najbrutalniejsza akcja, która zakończyła istnienie społeczności żydowskiej Chełma, liczącej przed wybuchem wojny 15 000 osób.
W niedzielę, 6 listopada, odbyły się m.in. uroczystość upamiętnienia pomordowanych na cmentarzu żydowskim przy ul. Kolejowej, a także symboliczny przemarsz uczestników, gości m.in. z Izraela, na Dworzec Główny skąd nastąpił wyjazd do Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze.
Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu stypendialno-grantowego „Upamiętnić Zagładę. Życie i Zagłada chełmskich Żydów w 80 rocznicę „likwidacji” getta w Chełmie. Projekt jest współfinansowany przez Fundację Forum Dialogu.
W uroczystości wzięli udział krwiodawcy i Samorząd Uczniowski:
Klasa 1Mt — Maksymilian Szwalikowski.
Klasa 1P — Tomasz Dyczko, Michał Kulik.
Klasa 1Gb — Lidia Bołociuk, Michelle Angel Lewczuk.
Klasa 4EKg — Krzysztof Mironiuk, Piotr Sajuk.
Klasa 4KPp — Sebastian Dywański.
Klasa 4I — Tomasz Wawryszuk.
[gallery_bank type=“images” format=“masonry” title=“false” desc=“false” responsive=“true” display=“all” sort_by=“pic_name” special_effect=“none” animation_effect=“bounce” album_title=“false” album_id=“188”]