„Kwalifikacje zawodowe bez granic” o numerze 2023-1-PL01-KA122-VET-000133660 realizowany w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 realizowanego na zasadach Programu Erasmus+.

 

Pliki/dokumenty do projektu:


Praktyki zawodowe w Ostrawie

W dniach 30.10.2024r. – 25.10.2024r.  30 uczennic/uczniów klas IV ZST kształcących się w zawodach: technik mechatronik, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik informatyk, technik pojazdów samochodowych i technik mechanik odbywają praktyki zawodowe w Ostrawie w ramach projektu „Kwalifikacje zawodowe bez granic”. Projekt jest realizowany na zasadach programu Erasmus+, ale dofinansowany z projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”, którego beneficjentem jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Praktyki odbywają się w 10 zakładach przemysłowych, do których uczniowie zostali przydzieleni zgodnie z kierunkami kształcenia. Poza programem praktyk zawodowych, w czasie pobytu w Czechach uczniowie biorą także udział w programie edukacyjno-kulturowym. Miejsca jakie zwiedziliśmy już w czasie pobytu to: Ostrawa, Praga, Ołomuniec, ZOO w Ostrawie. Wspólny pobyt do również czas do integracji, podwyższenia umiejętności językowych, interpersonalnych i poziomu otwartości oraz tolerancji na inne kultury i narodowości.


SPOTKANIE PODSUMOWUJĄCE PROJEKT

30.12.2024r. w Zespole Szkół Technicznych w Chełmie zakończy się realizacja projektu „Kwalifikacje zawodowe bez granic” dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Główny element projektu stanowiła  zagraniczna mobilność zawodowa, w ramach której zorganizowano dla jej uczestników w okresie 30 września do 25 października 4 tygodniowe praktyki zawodowe w Ostrawie oraz program edukacyjno – kulturowy. Realizacja w ramach projektu zagranicznej mobilności przyczyniła się do zdobycia przez 30 uczniów ZST pierwszego doświadczenia w pracy w zagranicznych przedsiębiorstwach. Uczniowie odbywali praktyki w zakładach zgodnie z kierunkami kształcenia co w znaczący sposób wpłynęło na zwiększenie ich kompetencji zawodowych. Praca przy produkcji wspólnie z zagranicznymi pracownikami wpłynęła na zyskanie przez nich obycia w pracy, poznali rzeczywiste warunki pracy, rozwiązania z zakresu organizacji pracy oraz nowych technologii, z którymi nie mieli możliwości poznać w szkole w czasie zajęć. Wymiernym efektem udziału uczniów w zagranicznej mobilności są wręczone im w dniu 12.12.2024r. na spotkaniu podsumowującym dokumenty: Zaświadczenie potwierdzające udział w szkoleniach przygotowawczych, Certyfikaty oraz Dokument Europass Mobilność. Warto zaznaczyć, że dwa ostatnie dokumenty zostały wydane w dwóch wersjach językowych (polskiej i angielskiej) i potwierdzone przez obie instytucje partnerskie, tj. Zespół Szkół Technicznych w Chełmie oraz Educare et Labora z Ostrawy. Europass-Mobilność jest standardowym dokumentem europejskim, który oficjalnie poświadcza informacje dotyczące umiejętności i kompetencji uzyskanych w czasie praktyk, jest dokumentem uznawanym we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Zapewni to niewątpliwie ich wysoką uznawalność zarówno na polskim, jak i europejskim rynku pracy, co było ważnym założeniem procesu walidacji i uznania efektów kształcenia w projekcie.