Krwiodawcy w Sejmie – październik 2024. Wycieczka młodzieży z Zespołu Szkół Technicznych – zwiedzanie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Muzeum Historii Żydów Polskich – POLIN oraz Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.
9 październik 2024 r. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie na zaproszenie Poseł na Sejm RP Anny Dąbrowskiej – Banaszek uczestniczyli w wycieczce do Warszawy oraz Dęblina. W trakcie wizyty młodzież mogła obejrzeć m.in. Salę Posiedzeń Sejmu z galerii dla publiczności, makietę kompleksu budynków sejmowych. W tym miejscu zwiedzający mieli również okazję wysłuchać wykładu dotyczącego historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu.
Wicemarszałek Sejmu X kadencji Monika Wielichowska w trakcie prowadzenia obrad pozdrowiła uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie, szczególnie krwiodawców – „za to co czynicie dzieląc się darem życia”.
Poseł RP Anna Dąbrowska – Banaszek oprowadziła zwiedzających między innymi po Hallu Głównym Sejmu, gdzie znajdują się tablice upamiętniające posłów II Rzeczypospolitej – ofiary II wojny światowej oraz parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Następnie uczniowie mogli obejrzeć, gablotę z laskami marszałkowskimi oraz inne miejsca w Sejmie znane z mediów, takie jak Sala Kolumnowa i korytarz marszałkowski.
W tym historycznym miejscu pani Poseł na Sejm RP wręczyła honorowym dawcom krwi: Wojciechowi Olech, Karolowi Gałan, Rafałowi Bolesławskiemu, Dawidowi Wierzchowskiemu, Michałowi Lubaszewskiemu, Mikołajowi Krzywickiemu dyplomy za szlachetną postawę i aktywny udział w ratowaniu ludzkiego życia poprzez włączenie się w ideę krwiodawstwa.
W trakcie wizyty młodzież mogła obejrzeć m.in. Salę Posiedzeń Sejmu z galerii dla publiczności, makietę kompleksu budynków sejmowych. W tym miejscu zwiedzający mieli również okazję na dalsze wysłuchanie wykładu dotyczącego historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu.
W lipcu 2004 Prezydium Sejmu zdecydowało o uczczeniu pamięci parlamentarzystów II RP – ofiar lat wojny i okupacji. Zdecydowano o umieszczeniu w holu głównym gmachu sejmowego marmurowej tablicy z ich nazwiskami. Znalazło się tam również nazwisko Wincentego Kociuby rolnika, polityk II Rzeczypospolitej, posła na Sejm. Aresztowanego 5 czerwca 1940 w Krasnymstawie przez gestapo, więziony w Chełmie. 3 i 4 lipca 1940 z grupą najprawdopodobniej 36 osób, został rozstrzelany w Kumowej Dolinie k. Chełma. Nazwiska zamordowanych znalazły się również na marmurowych tablicach w Bazylice Najświętszej Marii Panny w Chełmie. W tym miejscu wyeksponowano tablicę upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Następnie uczniowie mogli obejrzeć, gablotę z laskami marszałkowskimi oraz inne miejsca w Sejmie znane z mediów.
Uczestnicy wycieczki zwiedzali także Salę Kolumnową, do której prowadzą dwuskrzydłowe szklane drzwi z ozdobnymi kutymi kratami.
Przechadzając się sejmowymi korytarzami uczniowie mieli możliwość spotkania wielu znanych polityków i dziennikarzy. Zwiedzanie Sejmu uwiecznione zostało na wspólnym zdjęciu Poseł na Sejm RP X kadencji Anny Dąbrowskiej – Banaszek oraz młodzieżą Zespołu Szkół Technicznych.
W Biurze Parlamentu Europejskiego w Polsce nasi uczniowie mogli zapoznanie się z interaktywną przestrzenią poświęconą Unii Europejskiej, wykazać się wiedzą i zaangażowaniem w rozwoju europejskiej demokracji parlamentarnej, europejskich wartości obywatelskich, starając się wcielić w role posłów uchwalających akty prawne, które mają wpływ na życie wszystkich Europejczyków. Otworzenie mniejszych centr dla zwiedzających w państwach członkowskich, ekspozycja wystaw pod nazwą „Europa Experience” jest przybliżeniem Europy obywatelom, poinformowanie ich oraz zachęcenie ich do zaangażowania w sprawy UE. W Warszawie centrum mieści się przy ul. Jasnej 14/16a.
Uczestnicy wycieczki zwiedzali także Muzeum Historii Żydów Polskich – POLIN, które jest nowoczesną instytucją kultury – muzeum historycznym ukazującym 1000 lat dziejów polskich Żydów. Jest też miejscem spotkań i dialogu tych wszystkich, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską, którzy z polsko-żydowskiej historii chcą wyciągnąć wnioski na przyszłość, którzy chcą zmierzyć się ze stereotypami i stawić czoła współczesnym zagrożeniom, takimi jak ksenofobia i nacjonalistyczne uprzedzenia. Służąc ideom otwartości, tolerancji i prawdy Muzeum POLIN przyczynia się do wzajemnego zrozumienia i szacunku wśród Polaków i Żydów.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, gdzie młodzież poznała historię Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury, obejrzała domek pilota, zobaczyła mundury i odznaki lotnicze, a także wojskowe umundurowanie ( od XX-lecia międzywojennego po czasy współczesne). W pawilonie wystawienniczym uczniowie oglądali m.in. czarną skrzynkę z JAK-a 40, odznaki lotnicze, zdjęcia, mundury, dokumenty a także odnalezione po latach szczątki samolotów z czasów wojny. Młodzież zwiedziła wystawę wewnętrzną, podzieloną na dwie części: nawiązującą do narodzin lotnictwa i jego rozwoju w latach I i II wojny światowej oraz historii najnowszej po 1945 r. oraz wystawę plenerową, której ekspozycja obejmuje 60 samolotów i śmigłowców oraz sprzęt techniczny, rakietowy i radiolokacyjny. Pobyt w muzeum wzbogacił wiedzę uczniów na temat historii polskiego lotnictwa.
Organizator wyjazdu Mariusz Śliwa – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie oraz młodzież, wyrażają serdeczne podziękowania Poseł na Sejm RP Annie Dąbrowskiej – Banaszek za pomoc w organizacji wycieczki do Sejmu.