Krwiodawcy w Sejmie — wrzesień 2022
wrzesień 2022r.
27 września 2022 r. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie, na zaproszenie Poseł na Sejm RP Anny Dąbrowskiej – Banaszek, uczestniczyli w wycieczce do Warszawy i Dęblina.
W trakcie wizyty w Sejmie RP młodzież mogła obejrzeć salę posiedzeń Sejmu, makietę kompleksu budynków sejmowych oraz wysłuchać wykładu dotyczącego historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu.
Poseł na Sejm RP Anna Dąbrowska – Banaszek oprowadziła zwiedzających m. in. po hallu głównym Sejmu, gdzie znajdują się tablice upamiętniające Posłów II RP — ofiary II wojny światowej oraz Parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Na pierwszej z nich znaleźliśmy nazwisko Wincentego Kociuby więzionego w Chełmie i rozstrzelanego w 1940r. w Kumowej Dolinie, którego miejscem pamięci jest również Bazylika NMP w Chełmie.
Pani Poseł na Sejm RP wręczyła Honorowym Dawcom Krwi: KrzysztofowiMironiukowi, MichałowiPopkowi, KubieMiściszowi,KarolowiSłomińskiemu, TomaszowiParadzie,BartoszowiDrobowi dyplomy za szlachetną postawę i aktywny udział w ratowaniu ludzkiego życia poprzez włączenie się w ideę krwiodawstwa.
Następnie uczniowie mogli obejrzeć gablotę z laskami marszałkowskimi oraz inne miejsca w Sejmie znane z mediów, takie jak sala kolumnowa i korytarz marszałkowski. Przechadzając się sejmowymi korytarzami mieli możliwość spotkania wielu znanych polityków i dziennikarzy.
Uczestnicy wycieczki zwiedzali także: Muzeum Łazienki Królewskie, Ogród Królewski z Pałacem na Wyspie, Promenadę Królewską, Starą Oranżerię z Teatrem Królewskim, Królewską Galerię Rzeźby, Galerię Rzeźby Polskie oraz Pałac Myśliwski. Pięknie zrekonstruowane wnętrza obiektów pałacowych wypełnione oryginalnymi przedmiotami wywarły na młodzieży niezapomniane wrażenia.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, poznanie historii F. Żwirki i S. Wigury, obejrzenie ekspozycji domku pilota, mundurów i odznak lotniczych. W pawilonie wystawienniczym uczniowie zobaczyli m.in. czarną skrzynkę z JAK‑a 40, zdjęcia, dokumenty a także odnalezione po latach szczątki samolotów z czasów wojny. Zwiedzili wystawę wewnętrzną o narodzinach i rozwoju lotnictwa oraz wystawę plenerową samolotów i śmigłowców, sprzętu technicznego, rakietowego i radiolokacyjnego. Pobyt w muzeum wzbogacił wiedzę uczniów na temat historii polskiego lotnictwa.
Wizyta w Warszawie nie mogła obyć się bez odwiedzenia grobu Patrona ZST Gen. Zygmunta Bohusza – Szyszko na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Zapalenie zniczy było świadectwem naszej pamięci I szacunku.
Organizator wyjazdu Mariusz Śliwa – nauczyciel historii i WOS oraz młodzież ZST, wyrażają serdeczne podziękowania Poseł na Sejm RP Annie Dąbrowskiej – Banaszek za pomoc w zorganizowaniu wycieczki do Sejmu.
[gallery_bank type=“images” format=“masonry” title=“false” desc=“false” responsive=“true” display=“all” sort_by=“pic_name” special_effect=“none” animation_effect=“bounce” album_title=“false” album_id=“177”]