Uczniowie ZST finalistami etapu ogólnopolskiego Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości

Uczniowie ZST finalistami etapu ogólnopolskiego Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości

czerwiec 2020r.

27 kwietnia 2020r. po raz kolejny uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie potwierdzili, że tytuł „Srebrnej Szkoły 2019” w rankingu najlepszych techników w Polsce miesięcznika „Perspektywy” oraz sukcesy techniczne to nie przypadek.

Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości jest interdyscyplinarnym konkursem skierowanym do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych zainteresowanej sprawami postępu technicznego i wynalazczości.

Organizatorem etapu szkolnego i okręgowego w regionie chełmskim jest „RKTiR” Stowarzyszenie Edukacyjno – Techniczne w Chełmie, które ściśle współpracuje z Polskim Związkiem Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów w Warszawie.

W bieżącej edycji finału okręgowego Olimpiady w Bloku B- Wynalazczość brało udział 6 szkół, które wystawiły trzyosobowe drużyny. Do finału centralnego zakwalifikowało się dwóch uczniów Technikum Mechatronicznego Zespołu Szkół Technicznych w składzie:  Bartosz Kaniewski i Patryk Wygadańczuk  przygotowujący się do olimpiady pod kierunkiem pani Elżbiety Lipskiej. Obaj uczniowie uzyskali tytuł Finalista eliminacji centralnych– co zwalnia ich etapu pisemnego z egzaminów z kwalifikacji i daje wstęp na wiele uczelni technicznych.

Duży sukces odniosła również praca przygotowana przez Piotra Wojciechowskiego ucznia klasy drugiej Technikum Mechatronicznego, który startował w Bloku A- Innowacja w kategorii „pomoc dydaktyczna”. Jego praca pt „Autonomiczna szklarnia” została wysoko oceniona przez komisję konkursową w skład, której wchodzą profesorowie z Politechniki Warszawskiej. Piotrek również uzyskał tytuł Finalista eliminacji centralnych.  Celem pracy konkursowej Piotrka, którą przygotowywał pod kierunkiem pana Andrzeja Dżamana było skonstruowanie i wykonanie autonomicznej szklarni, która potrafi monitorować warunki panujące zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz za pomocą czujników. Właściciel takiej szklarni nie musi się martwić wentylowaniem oraz podlewaniem roślin, może to robić w dowolnym momencie zarówno z panelu operatorskiego jak i aplikacji Bluetooth.

Skonstruowaną autonomiczną szklarnie Piotrka można obejrzeć na stronie:

http://projektszklarniakrasnystaw.000webhostapp.com/

 

Gratulujemy sukcesu.