ZIEMIĘ MAMY TYLKO JEDNĄ: STRATEGIA UE PRZECIWKO ZMIANIE KLIMATU
20 lutego 2024 r. Zespół Szkół Technicznych w Chełmie został zakwalifikowany do udziału w sesji specjalnej programu Euroscola dla szkół Ambasadorów Parlamentu Europejskiego EPAS w Strasburgu.
Euroscola to konkurs wiedzy o UE skierowany do młodzieży polskich szkół ponadpodstawowych. Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie: Dorosz Kinga, Majdańska Julia, Dyczko Tomasz, Kiendrak Maciej Daniel, Kozaczuk Kacper Antoni, zrealizowali dwa zadania kreatywne:
- Film o długości 30 s: “Głosuj na przyszłość”.
- Mem (grafika z tekstem): “Twój głos może uratować las i mieszkające tam zwierzęta”.
11 grudnia 2023 r. jury konkursu wyłoniło 14 szkół z całej Polski, które otrzymały dofinansowanie na wyjazd swojej grupy reprezentatywnej, liczącej 20 uczniów na sesję specjalną do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.
Podczas posiedzenia sesji specjalnej 20 lutego 2024 r. Zespół Szkół Technicznych
w Chełmie reprezentował Państwo Polskie na forum 27 państw. Parlament Europejski w Strasburgu podjął dyskusję na temat : „ZIEMIĘ MAMY TYLKO JEDNĄ: STRATEGIA UE PRZECIWKO ZMIANIE KLIMATU”.
W sali plenarnej Parlamentu Europejskiego wręczono dyplomy honorowym dawcom krwi za szlachetną postawę i aktywny udział w ratowaniu ludzkiego życia poprzez włączenie się w ideę krwiodawstwa międzynarodowego.
Nagrodzeni uczniowie to:
- Świderski Radosław,
- Lewczuk Fabian,
- Dywański Sebastian,
- Pakuła Rafał,
- Parada Tomasz,
- Wróbel Kamil,
- Koziej Mikołaj,
- Krzyżanowski Kacper,
- Kiendrak Maciej Daniel,
- Kozaczuk Kacper Antoni,
- Stępień Martyna,
- Lubaszewski Michał Gabriel,
- Kaczorowski Bartosz,
- Krzywicki Mikołaj,
- Olech Wojciech,
- Karamać Kacper,
- Grądkowski Sebastian.
Celem programu jest poszerzanie wiedzy uczniów szkół średnich z zakresu europejskiej demokracji parlamentarnej, europejskich wartościach obywatelskich, procesów demokratycznych, procesów decyzyjnych oraz roli Parlamentu Europejskiego.
Na zakończenie pobytu uczniowie zwiedzili najważniejsze atrakcje turystyczne miasta. Młodzież podziwiała m.in.: Katedrę Najświętszej Marii Panny — jedną z głównych atrakcji miasta, Kościół św. Pawła, Pałac Reński, Bibliotekę Narodową i Uniwersytecką, Plac Republiki oraz najpiękniejszą dzielnicę miasta — nazywaną Małą Francją.
W trakcie pobytu w Niemczech młodzież mogła zwiedzić Muzeum Techniki w Hornbach Sinsheim oraz Haut-Koenigsbourg — masywny zamek obronny górujący nad horyzontem niedaleko miejscowości Orschwiller w Alzacji.
Organizatorzy wyjazdu pani Magdalena Bajkowska – nauczyciel języka angielskiego, pan Mariusz Śliwa – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie, rodzice i młodzież, wyrażają serdeczne podziękowania Dyrekcji Generalnej ds. Komunikacji Biur Łącznikowych Jednostka Łączności z Odwiedzającymi i Obywatelami – Strasburg, Biuru Parlamentu Europejskiego w Polsce, jak również przewoźnikowi panu Janowi Koguciukowi — P. T. U. GRAN-SPED z Dorohuska za pomoc w organizacji wyjazdu.