Chełmska drużyna najlepsza na Olimpiadzie Wiedzy o Wynalazczości.
Drużyna reprezentująca okręg chełmski kolejny rok zdobyła I miejsce na 50 — edycji finału ogólnopolskiego Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości przeprowadzonego w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku w dniach 22 — 23 marzec 2024 r., które już po raz czwarty w swojej historii gościło uczestników finału ogólnopolskiego Olimpiady. Pierwszego dnia, po uroczystym otwarciu finału dokonanym przez Dyrektora Liceum Pana Wacława Piędla oraz Wiceprezydenta PZSWiR Pana Zbigniewa Matuszczaka, 76 uczestników – uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu całego kraju, którzy na pierwszym etapie eliminacji centralnych uzyskać co najmniej 51% z testu składającego się z 40 pytań rozwiązywali cztery zadania praktyczne oceniane przez Jury w składzie:
- Tadeusz Wilczarski – Przewodniczący Jury;
- Ryszard Hubisz – Członek Jury;
- Renata Kołodziej – Członek i Sekretarz Jury.
- Helena Nisztuk – Członek Jury;
- Maciej Jarosław Tadel – Członek Jury.
Po etapie pisemnym, uczniowie wraz z opiekunami mogli na chwilę zapomnieć o trudach rywalizacji, dzięki uczestnictwu w wyjeździe technicznym do Armatury Kraków S.A. Zakład Produkcyjny w Nisku. W drugim dniu Olimpiady, 10 najlepszych uczniów z etapu pisemnego brało udział w etapie ustnym, podczas którego młodzież zmagała się z pytaniami z czterech dziedzin: wynalazczość, znaki towarowe, historia wynalazków i różne. Po zaciętej rywalizacji, tytuły laureatów Olimpiady otrzymali:
- Pękala Mikołaj – okręg Mazowiecki
- Posturzyńska Iga – okręg Chełmski (I LO Chełm)
- Wojak Bartłomiej – okręg Podkarpacki Północ
- Danis Aleksandra – okręg Wielkopolska Południowa
- Czerepicki Marcin – okręg Bielsko – Bialski
- Łatka Kamil – okręg Chełmski (I LO Chełm)
- Niwicki Franciszek – okręg Małopolski I
- Kołodziej Blanka – okręg Koszaliński
- Szajner Michał – okręg Chełmski (ZST Chełm klasa 5 KP)
- Łompieś Lena – okręg Pomorski
Finaliści i laureaci Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości mogą starać się o indeksy na wybrane wydziały renomowanych uczelni w Polsce poza procedurą rekrutacyjną. Klasyfikacja drużynowa Olimpiady przedstawia się następująco:
1 miejsce – okręg Chełmski
2 miejsce – okręg Wielkopolska Południowa
3 miejsce – okręg Lubuski Południowy
Honorowy patronat nad Olimpiadą objął Minister Edukacji i Nauki oraz Urząd Patentowy RP. Patronaty nad finałem ogólnopolskim objęli ponadto: Poseł na Sejm RP – Pan Rafał Weber, Wojewoda Podkarpacki – Pani Teresa Kubas Hul, Podkarpacki Kurator Oświaty – Pani Dorota Nowak — Maluchnik, Marszałek Województwa Podkarpackiego – Pan Władysław Ortyl, Starosta Niżański – Pan Robert Bednarz. Sponsorem głównym finału ogólnopolskiego Olimpiady było przedsiębiorstwo ELEKTROCIEPŁOWNIA Stalowa Wola S.A.
Podczas podsumowania Olimpiady, bogactwo folkloru polskiego zaprezentował — Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich z Racławic.
Uczniów do olimpiady przygotowywały Pani Elżbieta Lipska i Hanna Jarosz.