Prelekcja w Muzeum Ziemi Chełmskiej dotycząca obchodów 80 rocznicy Akcji Reinhardt
maj 2023r.
Dnia 10 maja, uczniowie klasy 1I Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie uczestniczyli w prelekcji — Muzeum Ziemi Chełmskiej Doroty Bidy, dotyczącej obchodów 80 rocznicy Akcji Reinhardt w ramach, której Niemcy rozpoczęli zagładę chełmskiej społeczności żydowskiej.
Żydzi w Chełmie, na mapie pamięci społeczności żydowskich innych miast Polski, zajmują szczególne miejsce. Stanowili blisko połowę ludności obok Polaków, Ukraińców i Niemców. W 1939r. Chełm liczył 33 662 mieszkańców i był obok Lublina, jednym z największych skupisk ludności żydowskiej na Lubelszczyźnie (15 000).
Wojna dotarła do Chełma 8 września 1939r., bombardowanie Luftwaffe pochłonęło 200 ofiar śmiertelnych, w tym co najmniej 30 Żydów. Zgodnie zpaktem Ribbentrop-Mołotow 25 września Chełm zajęła Armia Czerwona. Po wyznaczeniu granicy niemiecko-sowieckiej na rzece Bug, 7 października setki Żydów przyłączyły się do ewakuującej się Armii Czerwonej. 9 października Chełm zajęli Niemcy.
30 listopada 1939r. Obersturmbannfurer SS Hager — nowo mianowany komisarz miasta Chełm, zażądał od Rady Żydowskiej aby następnego dnia zgromadziła na Placu dr. E. Łuczkowskiego wszystkich zdrowych mężczyzn od 16 do 60 roku życia w celu przeprowadzenia inspekcji przez wizytującą delegację. Wśród dobrowolnie zgłoszonych znalazło się 2000 mężczyzn. Na placu członkowie 5 szwadronu 1 Reiterstandarte SS otoczyli zgromadzonych i nakazali maszerować w kierunku Hrubieszowa. Podczas przemierzania morderczej drogi zastrzelono ponad połowę z nich w okolicznych lasach lub bezpośrednio przy drodze. W Hrubieszowie policja uzupełniła szeregi uczestników marszu o ponad 1000 ludzi i zmusiła do przekroczenia granicy sowieckiej w okolicach Bełżca i Sokala. Wartująca straż graniczna początkowo odmawiała przejścia. Setki Żydów umarło z wycieńczenia. Nazajutrz oświadczono, że mogą wrócić do Chełma. Wśród ocalałych do Chełma wróciła garstka, ok. 200 osób.
Początek Akcji Reinhardt
Akcja „Reinhaidt” rozpoczęła się w nocy z 16 na 17 marca 1942r. Celem była eksterminacja Żydów zamieszkujących obszar Generalnego Gubernatorstwa, a w dalszym planie — realizacja Zagłady Żydów z okupowanych państw europejskich. Dla III Rzeszy liczył się również wymiar ekonomiczny. Wiosną 1942r. podczas fazy początkowej Akcji „Reinhardl” rozpoczął się marsz przez Chełm Żydów wypędzonych z pobliskich gmin do obozu zagłady w Sobiborze. Większość chełmskich Żydów nie miało świadomości co się z nimi stało. Można spekulować, że członkowie Judenratu mogli mieć informację o ich masowych morderstwach.
Wiosną 1942r. z małych miejscowości (Dubienka, Wojsławice, Siedliszcze, Sawin i inne) Niemcy wysiedlili Żydów do Włodawy. Wszyscy oni przeszli przez Chełm.
W dniach 11 i 12 maja 1942r. do Chełma przybyło 2000 słowackich Żydów z Humennego i Żyliny, głównie kobiet z dziećmi oraz osoby starsze niezdolne do pracy. Wielu chełmskich Żydów znajdowało zatrudnienie w obozach pracy, głównie (Wasserwirtschaftsinspektion), co stanowiło większą szansę na ocalenie. W dniach 21–23 maja 1942r., w wigilię święta Szawout, Żydzi słowaccy zostali wysłani do Sobiboru wraz z 1000 chełmskich Żydów. „Akcja” miała charakter niezwykle brutalny. Szczególnie bezwzględny był funkcjonariusz SD w Chełmie SS-Oberscharfurer Hugo Raschendorfer oraz kierujący akcją SS-Oberscharfurer Rudolf Theimer.